Kategorie

Flexinol® - Často kladené dotazy

 

 

Co je Flexinol®?

Flexinol® (také známý jako Muscle Wire) je tenké, vysoce kvalitně zpracované vlákno nikl-titanové slitiny zvané Nitinol - slitiny s tvarovou pamětí, která může mít velmi odlišné formy (fáze) při odlišných teplotách. Flexinol se vyrábí v jedenácti průměrech a dvou aktivačních teplotách: LT s aktivací při 70°C (60°F) a HT s aktivací při 90°C (200°F).

Jak Flexinol® funguje?

Při pokojové teplotě seFlexinol® snadno natáhnout poměrně malou silou. Při průchodu elektrického proudu se drát ohřívá a přejde k mnohem tvrdší formě, která se vrátí do původní délky, přičemž tento jev je provázen velkým množstvím využitelné síly.

Jak moc se Flexinol® zkrátí?

Flexinol lze natáhnout až o 8% délky a může se plně zotavit, ale jen při několika málo cyklech. Pokud je použit v 3-5% rozsahu může fungovat miliony cyklů a to velmi spolehlivě. Prodloužení Flexinolu lze kontrolovat zpětnou vazbou a může tak být využit v celém doporučeném rozsahu.

Jak silný je Flexinol®?

Dráty s větším průměrem jsou silnější než s malým průměrem. Drát s průměrem 0,375mm uzvedne až 2000g. V níže uvedené tabulce je uvedena síla (Recovery Force), kterou drát po zahřátí působí. Deformační síla (Deformation Force) udává sílu potřebnou pro natažení drátu při pokojové teplotě (jedná se zhruba o jednu šestinu síly, kterou drát vyvine při zahřátí).

Co když budu potřebovat větší sílu?

V případě potřeby vyšší síly je vhodné využít několik drátů zapojených paralelně. Takto dosáhnete potřebné síly při zachování reakčních dob tenkých drátů.

 

Flexinol characteristics